Restaurationsbranchen skal tænkes med fra start
DRC's politiske chef, Romy Andersen, har udtalt sig til FødevareWatch om, hvilken betydning nulmoms på frisk frugt og grønt og differentieret moms på generelle fødevarer kan have for café- og restaurationsbranchen.
Læs artiklen her.
DRC MENER:
Vi foreslog allerede tilbage i 2022, at man reducerede restaurantmomsen, som man blandt andet kender det fra Sverige og Tyskland. Dengang fik vi at vide, at det systemteknisk ikke kunne lade sig gøre, og at der ville gå flere år, før en sådan løsning overhovedet kunne blive mulig.
Nu er det politisk besluttet, at man i stedet vil indføre nulmoms på frisk frugt og grønt samt differentieret moms på fødevarer generelt. Det efterlader naturligt nogle åbne spørgsmål, som vi ser frem til at få belyst nærmere, herunder om den lavere moms også kommer til at omfatte mad på restauranter, da det ellers kan give en konkurrencemæssig skævvridning i forhold til salg af færdigretter i dagligvarehandlen.
Vi kender endnu ikke lovteksten eller den konkrete model, og derfor er det også for tidligt at konkludere præcist, hvilke konsekvenser den vil få for restaurationsbranchen. Men vi har nogle bekymringer, som det bliver vigtigt at adressere. Særligt er vi opmærksomme på risikoen for øget administration og kompleksitet. Restauranter og caféer arbejder ikke med enkelte råvarer, men med færdige retter sammensat af mange ingredienser. Derfor kan forskellige momssatser på forskellige fødevaregrupper rejse spørgsmål om kategorisering, bogføring og håndtering i praksis.
Hvis ændringerne fører til mere bureaukrati, flere fejlmuligheder og øgede omkostninger til regnskab, bogføring og IT-systemer, håber vi, at man politisk vil sikre løsninger, der begrænser de administrative byrder for virksomhederne. Det er vigtigt, at de potentielle gevinster ved reformen – herunder større købekraft hos forbrugerne og eventuelt lavere råvareomkostninger – ikke udhules af øgede omkostninger og mere administration ude i virksomhederne.
