Godt nyt til Aarhus
Der er gode nyheder til restauranter og caféer i Aarhus.
Som en del af budgetaftalen for 2027 har Aarhus Byråd besluttet at sænke gebyrerne for udeservering og samtidig gøre det lettere for restauratører at samarbejde med kommunen.
Billigere og hurtigere
Aftalen indebærer blandt andet, at tilsynet med udeservering reduceres med 75 procent. Besparelsen skal bruges til at sænke gebyrerne, så erhvervslivets samlede udgifter reduceres med omkring 3 millioner kroner årligt i 2027 og 2028. Samtidig er målet, at restauratører fremover skal have svar på ansøgninger om udeservering inden for fem arbejdsdage.
Derudover etableres et treårigt forsøg, hvor Business Aarhus bliver restauratørernes faste indgang til kommunen. Målet er at skabe en mere enkel og smidig kontakt mellem virksomhederne og den kommunale administration.
En tydelig tendens i de største byer
Aarhus' beslutning står ikke alene. København har tidligere taget et skridt i samme retning og besluttet at sænke gebyrerne for udeservering gennem en ny takststruktur, der særligt kommer de mindre caféer og restauranter til gode.
Dermed peger landets to største byer nu mod: mindre bureaukrati, lavere gebyrer og større anerkendelse af restaurationsbranchens betydning for levende bymidter.
Tillykke til branchen og tak til kommunerne
I Danmarks Restauranter & Caféer ser vi meget positivt på udviklingen. Restauranter, caféer og barer er med til at skabe liv, arbejdspladser, fællesskaber og attraktive byrum. Derfor er det også positivt, når kommunerne arbejder for at gøre det lettere at drive virksomhed.
Et vigtigt signal til erhvervet
Selvom udeserveringsgebyret sjældent er den største post på bundlinjen, gør enhver lettelse en forskel i en branche, der fortsat oplever stigende omkostninger på en række områder.
Samtidig sender beslutningerne et vigtigt signal om, at kommunerne ser restauranter og caféer som en del af løsningen på at skabe attraktive, levende og trygge byer. Når rammerne for udeservering forbedres, styrkes ikke blot virksomhedernes muligheder for at drive forretning, men også det byliv, som gør danske byer interessante at bo i, arbejde i og besøge.
Et skridt i den rigtige retning - Vi håber, at flere følger med
Aftalerne i både Aarhus og København viser, at det er muligt at skabe bedre rammer for erhvervslivet og samtidig understøtte levende byrum.
Vi håber, at udviklingen vil inspirere flere kommuner til at se restauranter og caféer som en investering i bylivet. For når restaurationsbranchen får bedre vilkår, kommer gevinsten ikke alene erhvervet til gode. Den kommer hele byen til gode.