Tillykke til vinderne i DM i Skills

De største af restaurantionserhvervets talenter konkurrerede torsdag, fredag og lørdag om de eftertragtede medaljer ved DM i Skills 2019, som blev afholdt i Arena Næstved.

Nedenfor kan du se oversigten over vinderne af hhv. 1., 2. og 3. plads i hver kategori:

Kokkeelever:
1. Mathias Dyhr Rothmann – Restaurant Næs
2. Cathrine Ditlevsen – Restaurant Remouladen
3. Elisabeth Madsen – Musikkens Hus

Tjenerelever:
1. Freja Staghøj Mortensen – Salt Bar / Admiral Hotel
2. Rasmus Thude Dalgaard - Molskroen
3. Xenia Dalgaard Sørensen – Hotel Koldingfjord

Smørrebrød- og Cateringelever:
1. Stine Brøndum Pedersen - Cobham SATCOM
2. Daniella May Albrecht - Grundfos
3. Mille Bodekær – Coor Service Management

Fra DRC skal der lyde et stort tillykke til vinderne!

 

'DM i Skills' er lige rundt om hjørnet. Den 4.-6. april vil Arena Næstved danne rammerne for Danmarks mest talentfulde håndværkere, som skal konkurrere om de flotte titler. Heriblandt er restauranterhvervet repræsenteret med kokke-, tjenere og catere, fordelt over hele landet.

DRC ønsker held og lykke til de i alt 300 unge talenter, der deltager i konkurrencen til dette års DM i Skills, som organisationen SkillsDenmark står bag.

Formålet med konkurrencen er at hæve de unges faglige niveau, og dermed at sætte fokus på de mange muligheder, der er forbundet med at vælge en erhvervsuddannelse.

SkillsDanmark arbejder med talentudvikling, eksponering og internationalisering inden for danske erhvervsuddannelser, hvorfor de også sender de unge danske lærlinge og elever af sted til de store internationale konkurrencer såsom WorldSkills og EuroSkills.

Nedenfor kan du få overblik over restaurationsbranchens deltagere, og hvornår de konkurrerer:

Torsdag den 4. april

Kokke
Simone Tara Sohne, Hotel- og Restaurantskolen
Jonas Erik Bækholm, Kold College
Anton Bjerg Pedersen, UC Holstebro
Mathias Dyhr Rothmann Kokke- og Tjenerskolen ZBC Slagelse
Emil Nielsen, Campus Bornholm

Tjenere
Per Tougaard, Tech College Aalborg
Casper Lindharth Svendsen, Kold College
Freja Staghøj Mortensen, Hotel- og Restaurantskolen
Marc Theil Hansen, Hansenberg
Sandra Damgren Madsen , Kokke- og Tjenerskolen ZBC Slagelse

Smørrebrød og Catering
Mille Bodekær, Hotel- og Restaurantskolen
Kira Dejligbjerg, Kokke- og Tjenerskolen ZBC Slagelse
Daniella May Albrecht, College360 Silkeborg

Fredag den 5. april

Kokke
Elisabeth Madsen, Tech College Aalborg
Cathrine Ditlevsen,College360 Silkeborg
Victor Gram Højris, Aarhus Tech
Mathias Blommgreen Thygesen, Hansenberg Kolding
Christoffer Mitteldorf, CELF

Tjenere
Xenia Dalgaard Sørensen, Hansenberg
Maria Netopil, Tech College Aalborg
Helena Yndal, Kold College
Rasmus Thude Dalgaard, College360 Silkeborg
Johanna Maria Djurhuus, Kokke- og Tjenerskolen ZBC Slagelse

Smørrebrød og Catering
Christina Pihl Bruzdevixz, Hotel- og Restaurantskolen
Stine Brøndum Pedersen, Tech College Aalborg
Mathilde Dahl Svendsen, Aarhus Tech

Læs mere om DM i Skills her.